Ponad dwa miesiące trwała praca nad realizacją działania „Zapomniane melodie naszych przodków. Odrodzenie polskich piosenek Kresowych

w ramach projektu „Kultura w działaniu – inicjatywy promujące polskość na Wchodzie”, finansowanego ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą w roku 2021.

Celem projektu było odnalezienie i odrodzenie zapomnianych piosenek naszych przodków Polaków, którzy mieszkali na terenie Podola; zaangażowanie dzieci i młodzież do udziału w poszukiwaniu piosenek; wznowienie zapomnianych piosenek w nowym aranżowaniu oraz zapis polskojęzyczną płytę muzyczną „Kresowe Miasteczko”. Artystami wyżej wymienionej płyty został zespół dziecięcy „Kwiat na Kamieniu” który działa przy Polskim Stowarzyszeniu w Kamieńcu Podolskim. Udało się nam odzyskać zapomniane pieśni poetów i kompozytorów urodzonych na Podolu w XIX w. m.i. „Mazur Podolski”, „Pieśń Konfederatów Barskich”, „Gdy by orłem być” oraz innych – energetyka których jest wciąż odczuwalna. Składamy serdeczne podziękowania dla:
Pana Stanisław Nagórniak – kierownika projektu
Pana Wiktor Nykołyszyn, który zajął się projektem z wielkim zaangażowaniem
Koordynatorów – Pani Katarzyna Łopatyńska, Tetyana Fortuna
Grafika – Daria Czernowa oraz wszystkim dzieciom za ich wysiłek i poświęcony czas w organizacji pracy. Nasze niedzielne spotkania na długo pozostaną w naszych sercach..)

Osobne podziękowanie – Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, dzięki której udało się zrealizować tak ważny dla nas Polaków na Kresach projekt.

Categories: Bez kategorii

KRS 326115 | NIP 8733191649 | REGON 120882004 | Nr rach. BGZ BNP PARIBAS: 24 1600 1462 1839 2022 8000 0001